Gyakran ismételt kérdések

  • 10 jó tanács amit ha betartasz, sokáig tudod majd használni notebookodat!

     

     

     

    1. A notebook nem étkezéshez való 

    Tudom, hogy rohanó világban élünk, ezért gyakran már a reggelinket is a laptopunk előtt ülve fogyasztjuk el. nagyon rosszul tesszük! A szervizbe hozott gépek jelentős része a beleöntött kávé, tea, üdítő miatt romlik el. Általában ezek a gépek menthetetlenül tönkremennek vagy igen drágán javíthatóak csak. Tehát még egyszer: ne egyél és igyál a gép közelében!

     

     

    2. Rend és a tisztaság a lelke mindennek 

    Minimum évente egyszer, de ideális esetben évente két alkalommal is érdemes a notebookot kitisztítani, kifújni belőle a lerakódott port, még akkor is, ha nem asztalosműhelyben dolgozol a gépeddel. Jelentősen növeled így a laptop szellőzését, ezáltal költséges javításoktól mented meg magad.

     

     

    3. Bízd szakemberre!   

    Biztos nagyon ügyes vagy, mindent meg tudsz szerelni, de gondold végig, érdemes-e kockáztatnod, amikor minimális költség mellett szakember nézi át a gépedet.

     

     

    4. Ügyelj a hőmérsékletre!  

    Ne hagyd notebookodat az autóban! Nem csak azért, mert ellophatják, hanem mert nyáron túl meleg, télen pedig túl hideg van az autóban. Utazás után várj a bekapcsolással. Még ugyan messze van a tél, de ha télen hazaérsz, ne kapcsold be azonnal, várj legalább 10 percet, míg notebookod a fűtött szobában felmelegedik.

     

     

    5. Vigyázz rá!  

    Egy notebook nem filléres dolog, még is sokan nem törődöm módon kezelik a napi használat során:
    • az asztal szélére helyezik, a tápkábelét pedig a szék lába köré tekerik
    • a kijelzőnél fogva lengetik, viszik
    • nem hajolnak le, hogy kihúzzák a konnektorból a kábelt, hanem a drótot húzzák
    • a táskába a notebook mellé ételt, italt és hegyes éles tárgyakat tesznek
    • felügyelet nélkül engedik a gyereket YouTube-ot nézni, játszani a gépen

     

     

    6. Szellőzés biztosítása  

    Mindig tegyünk sima, kemény felületű tárgyat a gép alá, amikor nem az asztalon használjuk, hanem például az ölünkben tartjuk, vagy az ágyban nézegetjük. Van aki könyvet, van aki tálcát használ erre.

     

     

    7. Védd a processzort is  

    Általában a notebook takarításával egy időben érdemes elvégezni a processzor hűtőpasztájának cseréjét is, amivel a processzor hő leadó képességét lehet javítani, helyreállítani.

     

     

    8. Védd adataidat is!  

    Használj tűzfalat, folyamatosan frissített vírusirtót, ne töltögess le mindent ismeretlen helyekről. Ez elsősorban az adataidat érinti, de mit ér egy notebook adatok nélkül!

     

     

    9. Mentsd ami menthető!   

    Vannak pótolhatatlan adatok: családi emlékek, üzleti információk, amik elvesztése elkerülhető, ha a védelem mellett folyamatosan mentjük ezeket az adatokat háttértárolóba vagy a felhőbe (Google Drive, Dropbox, stb.)

     

     

    10. Vigyázz az akkumulátorodra!   

    Kis odafigyeléssel jelentősen megnövelheted az akkumulátorod élettartamát, hogy ne kelljen évente újat vásárolnod belőle. A notebook ne legyen állandóan a konnektorba dugva. Ha jellemzően egy helyben használod, de kímélni akarod az akkumulátort, akkor vedd ki a gépedből. Az az ideális, ha a töltöttségi szint 30-90% között ingadozik, tehát amikor lemegy a töltöttség 30% körülire, akkor 90%-ra kell feltölteni. Érdemes azonban az akkumulátorokat rendszeresen kalibrálni is. Amikor először használod a notebookod, merítsd le teljesen. Ezt időnként, félévente érdemes újra meg újra megtenni. A lemerítést követően az akkumulátort töltsd fel 100%-ig.

     

    Ha betartod a fenti 10 pontot, szervizes tapasztalatom szerint a te notebookod sokkal tovább fogja bírni, mint a többségé.

     

  • Laptopra, PC-re milyen szoftvereket és honnan töltsek le???

    A letölthető pdf csatolásban van egy hasznos oldal, annak használati leírásával.

    letöltés.pdf (768,9 kB)

     

  • Mire jó az OTG átalakító?

    Az OTG átalakító segítségével csatlakoztathatsz egeret, pen drive-ot vagy külső winchestert az okostelefonodra. Magát a funkciót az Android operációs rendszer biztosítja.

    Feltéve, hogy legalább Android 4 verziójú, és a telefonba Micro USB csatlakozó van beépítve (a mai készülékek többsége megfelel ennek).

    Mire jó az OTG átalakító? Például arra, hogy a telefonnal készített fényképeidet gyorsan és egyszerűen másold át pen drive-ra vagy winchesterre.

    Gyorsabb, mintha ezt WIFI-n keresztül csinálnád. Ráadásul nem is biztos, hogy mindig van ott WIFI, ahol éppen ürítened kell a telefonod SD kártyáját.

    Például egy nyaralás alatt. Arra jó is jó ez technológia, hogy zenét vagy filmeket másolj át a telefonodra egy hosszú utazáshoz.

    Sőt, valójában nem is kell átmásolnod őket. Ha egy pen drive-on tárolod őket, elég csak bedugnod az okostelefonba ezzel az OTG csatlakozóval.

    A telefon pedig lejátsza a zenét vagy filmet a pen drive-ról is. Extrém esetben arra is használhatod az OTG adaptert, hogy egy másik telefont tölts a sajátodról.

    Ehhez persze az kell, hogy a saját telefonod nagyobb akkumulátor teljesítményű legyen, mint az ismerősödé.

  • Milyen gyakran indítsunk újra okostelefont, táblagépet, laptopot, PC-t?

    A cél, hogy kevesebb energiát használjon, gyorsan és zökkenőmenetesen működjön a készülékünk.

    Okostelefon
    A rövid, bár nem éppen egzakt válasz: nem túl gyakran. Az okostelefonok egyik legfontosabb s elvárható tulajdonsága, hogy mindig rendelkezésre álljanak. Természetesen rebootolni kötelező némelyik szoftver telepítésekor vagy ha frissül az operációs rendszer, s célszerű, mikor másik launchert vagy skint alkalmazunk.

    Mikor már aggályosan lelassult a rendszer, próbáljuk egyenként „kilőni” a futó programokat – hiába a másként remek memóriakezelés Androidnál és iOS-nél egyaránt –, s ekkor már érdemes újraindítani is a mobilt. Szintén érdemes rebootolni, ha az átlagosnál jóval melegebb. Ami az akkumulátort illeti, az éjszakára kikapcsolás, majd reggeli újraindítás nagyjából ugyanannyi szuflát vesz ki belőle, mint ha egész éjjel repülő módban bekapcsolva hagyjuk. (Repülő módban működik az ébresztés, de nem zavarják meg az álmunkat eltévedt telefonhívások, csengő-bongó értesítések.)
    Rendesen működő mobil nem igényel heti egy-két újraindításnál többet.

    Táblagép
    Az iPad és az Android tabletek kezelése lényegében megegyezik az okostelefonokéval: indítsuk újra őket, ha vészesen lassulnak, rosszul működnek vagy ha szoftvertelepítés előírja.

    Némileg más a helyzet a Windows táblagépekkel: mindig indítsuk újra telepítés vagy biztonsági vizsgálat után, ha netán szokatlan hangot tapasztalunk vagy túlmelegszik a készülék. Kevésbé bajosak a Windows 8-as és 10-es operációs rendszerrel szerelt tabletek: gyakorlatilag nem fogyasztanak áramot alvó módban, ezeket már úgy tervezték, hogy szinte örökösen bekapcsolva maradhassanak.

    Laptop
    Attól függ, milyen operációs rendszert használunk. Windows 8-as és 10-es laptopokat csak rendszerfrissítés, szoftvertelepítés, vírusellenőrzés, biztonsági programok futtatása után, illetve lassulás esetén szükséges újraindítani.

    Hangossá vált vagy melegedő laptopot újra kell indítani – még a legújabb MacBookot is, minden idevágó legenda ellenére.

    Míg a Windows 8-as, 10-es laptopokat állandó használatra tervezték, s alvó üzemmódban gyakorlatilag nem vagy alig fogyasztanak az akkuból; a Windows 7, Vista vagy XP operációs rendszert futtató készüléket jobb kikapcsolni, ha hosszabb ideig nem használjuk.

    PC
    Milyen gyakran indítsuk újra a PC-t? A válasz azonos a laptopokra adottal. Indítsuk újra a frissítés, telepítés után, valamint ha forró, zajos, lelassult. Naponta kapcsoljuk ki, ha Windows 7, Vista vagy XP fut rajta, s nyugodtan áram alatt hagyhatjuk, amennyiben Windows 8-as, vagy 10-es az operációs rendszerünk.

  • MIÉRT kell Google fiók az Androidos telefonomhoz ??

    A Google szolgáltatásainak többségét a számítógépen névtelenül, bejelentkezés nélkül is használhatjuk. Az Androidos okostelefonokon ez már kevésbé működik: egy csomó fontos funkcióról le kell mondanunk, ha nem lépünk be a Google univerzumába.


    A Google minden velünk kapcsolatos adatot, információt, az igénybe vett Google- és Android-szolgáltatások listáját és beállításait egyetlen helyen, egy “Google-fiókban” (Google Account) tartja.

    Sokak vannak, akik nem is tudnak róla, de már van Google-fiókjuk, esetleg több is.  Vannak a Gmail-felhasználók; a Google+ tagok; aztán vannak, akik a Google Földön vagy a PicasaWeb-en raktak fel az internetre fényképeket; mások a YouTube-ba regisztráltak, vagy a Bloggerben vezetik blogjukat; és vannak, akik a Google Térképen jelölnek meg pontokat vagy útvonalakat. Hogy van-e már Google-fiókunk, úgy tudhatjuk meg legegyszerűbben, ha egy PC-nen megnyitjuk a https://accounts.google.com címet, és végigpróbálgatjuk mindazokat az e-mail címeket, és belépési jelszavakat, amiket a Google-hoz kapcsolódó alkalmazásokban használunk.

    Ne essünk kétségbe, ha több fiókot is találunk: az Android elboldogul akármennyivel. Persze, az élet annál kényelmesebb, minél kevesebb és szervezettebb fiókunk van. Érdemes lehet pl. a magáncélú és a hivatalos dolgainkat egy-egy elkülönített fiókban tartani.

    Az Androidos okostelefon első bekapcsolásakor megkérdezi, hogy van-e már Google-fiókunk. Ha van, akkor jelentkezzünk be (többet is megadhatunk). Ezután a telefon automatikusan letölt minden olyan adatot, amit az adott fiókból érdemes. Így például a címlistánkat és a leveleinket (ha Gmail-t használtunk), a naptárunkat (ha Google Naptárat), a térképen becsillagozott helyeket, stb.

    Ha még nincs fiókunk, akkor hozzunk létre egyet. Ehhez bármilyen e-mail címet használhatunk. Semmi látványos nem fog történni, de ezután minden adatunk, beállításunk itt gyűlik.

    A dolognak persze vannak adatvédelmi kérdései is. Szakértők vitatkoznak, jogvédő szervezetek perelnek, hatóságok vizsgálódnak azzal kapcsolatban, hogy mire használják az internet nagy cégei (mint a Google, vagy a Facebook) azt a hatalmas mennyiségű adatot, amit begyűjtenek és tárolnak rólunk.

    Nekünk, átlagfelhasználóknak, két választásunk van: megbízunk bennük, vagy kívül maradunk az egészen. Ugyanolyan bizalmi kérdés ez, mint hogy a bankra bízzuk a pénzünket, vagy inkább otthon rejtegetjük a párnacihában. Ha az utóbbit választjuk, lemondunk a bankkártya kényelméről meg a bank széfjeinek biztonságáról, cserébe viszont egy bankcsőd esetén is megmarad a pénzünk.

    Érdemes megtalálni a középutat: csatlakozzuk a rendszerhez, de amikor egy új szolgáltatást veszünk igénybe, mindig nézzük át és igényeink szerint állítsuk be biztonsági paramétereit! (Ezt a Google esetében a már említett https://accounts.google.com címen tehetjük meg.)

  • Hogyan kell Androidra alkalmazást telepíteni ?

    Ha androidos telefonnal rendelkezel, akkor az Android Marketen több mint 100 ezer alkalmazás közül válogathatsz. Ezek nagy része ingyenes, de vannak fizetős alkalmazások is, melyek általában pár száz forintért megvásárolhatók. Ezen kívül lehetőség van arra is, hogy ne az Android Marketről, hanem mondjuk a számítógépedről közvetlenül telepíts .apk kiterjesztésű programokat. Az alábbiak bemutatják, hogyan kell megkeresni és telepíteni az androidos alkalmazásokat telefonodra.

    Lépések

    Android alkalmazások telepítése az Android Marketről           

    1. Keresd meg az Android Market alkalmazást a telefonodon! Ez a mobilod „Alkalmazás” (Application) opciója alatt található (az új Android verzióban ezt már Play Áruháznak hívják) . Kattints rá, így a program elindul. A betöltésre néhány másodpercet várni kell.
    2. Ha böngészni akarsz, akkor válaszd az „App” fület. Megfelelő nyelvi beállítások esetén az alkalmazás kategóriái nevei már magyar nyelven jelennek meg. Válaszd ki azt a kategóriát, amiben keresgélni akarsz. Az egyes kategóriában megjelenő alkalmazásokat rendezni is tudod a szerint, hogy a legnépszerűbb fizetős (top paid), legnépszerűbb ingyenes (top free), vagy a friss (just in) opcióra kattintasz.
    3. Ha téma, vagy konkrét alkalmazásnév szerint akarsz keresni, akkor kattints a jobb felső sarokban látható kereső ikonra. Írd be azt az alkalmazás nevet, vagy témát (angolul). Ezt követően a felületen megjelennek keresési találatok.
    4. Válaszd ki az alkalmazást, amit le szeretnél tölteni. „Kattints” az alkalmazás nevére.
    5. Telepítsd az alkalmazást! Tapints rá az „Install” szó alatt látható gombra. Ezt követően a rendszer kiírja, hogy az alkalmazás működése közben a telefon mely funkciót veszi igénybe (pl. hálózati kommunikációt használ). Ha elfogadhatóak a funkciók, akkor kattints az OK gombra.
    6. Indítsd el az újonnan telepített Android alkalmazást! A telepítés néhány percet vesz igénybe, ezt követően az új androidos program elérhető az telefon alkalmazásai között!

    Androidra telepítés,ha nem az Android marketről származik az alkalmazás

    1. Engedélyezd az Ismeretlen források opciót! A Beállításokban található Alkalmazások menüben pipáld be az Ismeretlen forrásokat (Nem piaci alkalmazások telepítésének engedélyezése), így a telefonod már készen áll a nem Android Marketről származó programok telepítésére.
    2. Töltsd át a telefonod memórikártyájára az .apk kiterjesztésű fájlt. Csatlakoztasd a telefonodat a számítógéphez, amin a telepíteni kívánt alkalmazás található, ezt követően másold át a telefon memóriájába.
    3. Egy fájlkezelő alkalmazás segítségével tedd fel az alkalmazást. Használd az Astro File Manager nevű programot (ez ingyenesen letölthető az Android Marketről). Az Astro File Manager segítségével keresd meg az .apk kiterjesztésű fájlt a telefonon, majd telepítsd. Amikor a telepítendő alkalmazásra kattintasz, felugrik egy ablak. Válaszd az Open App Manager, majd utána az Install opciót.
    4. Töröld a .apk kiterjesztésű fájlt a telefonod memóriakártyájáról. Ha a telepítés sikeres volt, akkor a telepítő fájlt már nem kell a telefonon tárolnod, törölheted.

    Tippek

    • Ha szeretnéd figyelni a havi adatforgalmadat, töltsd le a 3G Watchdog alkalmazást. Ez folyamatosan méri az adatforgalmadat és jelzi, ha eléred a havi adatforgalmi limitedet. Ez az androidos alkalmazás ingyenes, az Android Marketről pár perc alatt telepíthető.
    • Ha szeretnél spórolni az adatforgalmon, akkor elsőként számítógépen nézd meg az Android Market kínálatát, keresd meg azokat az alkalmazásokat, amiket szívesen használnál, majd a telefonról töltsd le ezeket.

    Amire szükséged lehet

    • Androidos mobilkészülék
    • A mobilkészülékről elérhető internet kapcsolat (WiFi, 3G)

    Figyelmeztetések

    • Az Android Market telefonról történő felkeresése és az alkalmazások letöltése adatforgalommal jár, figyelj arra, hogy mekkora a havi kereted, mert bizonyos csomagok esetében a kereten felüli letöltések jelentős pluszköltséggel járnak.
    • Az ingyenes alkalmazások általában hirdetéseket jelenítenek meg, ez is adatforgalommal jár.
    • Az androidos alkalmazások rendszeres kapcsolódnak az Android Markethez azért, hogy biztonsági, vagy a meglévő funkciókat bővítő frissítéseket töltsenek le, ez is adatforgalommal jár.
  • Nem működik a mobilon a 4G? Lehet, hogy ezért! (főleg ha Kínai a telefon)

    Kínában egyre-másra jelennek meg a csúcskategóriás mobiltelefonok, amelyek felé már alapelvárás, hogy megadják nekünk felhasználóknak a kifogástalan internet élményét mobileszközökön is.

    Találkozni lehet azonban olyan panaszokkal, hogy a Kínából rendelt okostelefonnal nem úgy, nem ott, és nem olyan minőségben lehet internetezni, ahogy az elvárható lenne a 4G technológiának megfelelően.

     

    Nem biztos, hogy átverés áldozata lettél! Nem kell feltétlen betörnöd a virtuális bolt ablakát egy kockakővel!

    4G/LTE/Band20

    Tudni kell, hogy hazánkban a 4G szolgáltatás különböző frekvenciákon működik, ezért attól is függ, hogy városban vagy vidéken szeretnénk a szupergyors internetet használni. Városban ugyanis leginkább 1800MHZ és 2600MHZ-es frekvenciákon internetezhetünk 4G-n, ellenben vidéken már teljesen más frekvenciát (800MHZ) használnak a mobilszolgáltatók.

    A különböző sávok használatának technikai okai vannak: az 1800MHZ és 2600MHZ-es frekvenciákat azért használják rendszerint városban, mert bár kisebb hatótávolságot, de sokkal nagyobb kapacitást tesznek lehetővé.

    2014-től a mobilszolgáltatóknak lehetőségük van a 800MHZ-es tartományban is 4G-t „sugározni”. Mivel minél alacsonyabb a frekvencia, a hatótávolsága annál nagyobb, ezért ez a sáv kifejezetten optimálisnak bizonyul a ritkábban lakott vidék 4G-vel való lefedésére. Ráadásul a 800MHZ terjedésének feltételei hasonlóak a GSM sávéhoz (900MHZ), így különösebb fejlesztésre sem volt szükség, csupán arra, hogy a régi bázisállomásokra telepítsék fel az új, B20-as átjátszókat.

    Ebből eredeztethető az a kellemetlen helyzet, hogy például egy Kínából rendelt okostelefon városban kitűnően működik az 1800 vagy a 2600MHZ-es frekvencián, ám vidékre utazva, már híre-hamva sincs a gyors netnek, egyszerűen azért, mert a mobiltelefon nem támogatja a Band20-nak is nevezett 800MHZ-es 4G technológiát.

    Honnan tudhatod, hogy a kiszemelt okostelefon támogatja-e a 800MHZ-es 4G technológiát?

    Többféleképpen tüntethetik fel a gyártók, hogy adott okostelefon milyen frekvenciákon működik: vagy megadják MHZ-ben, és akkor a 800MHZ lesz a nyerő, vagy pedig a másik megnevezést használják, vagyis a B20, ami a 800MHZ-es 4G technológiát jelöli.

<< 1 | 2

Elérhetőség

Csúzdi Attila e.v.
(Elektro Szerviz)
Gluzek Gyula ltp. 3/A
Mezőhegyes
5820 - HU

Tel./Messenger/WhatsApp /Viber/Telegram/Signal +36-30/91-007-74

Skype: attila.csuzdi

© 2014 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode